Praktická analýza komplexních sítí v prostredí R a Wolfram Language

19. června 2017

Vážení kolegové, studenti, statističtí nadšenci,

chtěli bychom vás pozvat na dvoudenní workshop Tomáše Madarase o analýze komplexních sítí, který pořádá katedra psychologie FSS MU ve dnech 15.–16. 5. 2017. V případě doktorských studentů lze účast v kurzu (doplněnou navíc o vypracování závěrečné práce) uznat jako výstup z kurzu PSY028 Analýza dat – kvantitativní výzkum.

Analýza komplexních sítí je v současné době prudce se rozvíjející výzkumné paradigma. Donedávna převažovaly jeho hlavní výzkumné aplikace v oblasti výzkumu sociálních sítí, v dnešní době se nicméně používá i tzv. dynamic network model jako možná psychometrická parametrizace pro analýzu položek a testů. Samotný workshop (abstrakt níže) se nicméně zaměří pouze na základy těchto analýz.

Kurz se bude konat na FSS MU v PC26, a to v následujících blocích:

15. 5.   13:30-18:30
16. 5.   11:30-18:30

Chcete-li se zúčastnit, registrujte se prosím!

Aktuální informace budou průběžně zveřejňovány na stránce události na Facebooku.

 

Abstrakt:

Kurz je zameraný na zvládnutie základných techník analýzy sociálnych a komplexných sietí. Pozornosť bude venovaná tak vysvetleniu teoretických základov problematiky (úvod do teórie grafov, terminológia, základné grafové invarianty, charakteristiky súvisiace s analýzou sietí), ako aj osvojeniu si praktických zručností potrebných pre analýzu (príprava a import dát, vizualizácia sietí, miery centrality aktérov, komunitná štruktúra v sieťach). Počítačová podpora analýzy bude demonštrovaná v prostrediach R a Wolfram Language (realizovaného pomocou voľne dostupného projektu Wolfram Programming Lab). Kurz nevyžaduje, okrem všeobecnej znalosti algoritmizácie, špecifické vedomosti o práci v spomínaných prostrediach resp. o diskrétnej matematike (ktoré sú však vítané pre dosiahnutie pokročilejšej úrovne absolventa).

Sdílení článku

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info