Juniorní výzkumníci INPSY prezentovali svůj výzkum na mezinárodní konferenci Psychoco v Rotterdamu

Karel RečkaDavid Elek se na přelomu února a března zúčastnili letošní konference Psychoco: International Workshop on Psychometric Computing. Konferenci tentokrát pořádala Erasmus School of Economics z Erasmus University Rotterdam.

18. 3. 2024 David Elek Karel Rečka

Erasmus University. Zdroj: Wikipedie.

Psychoco je tradičním setkáním výzkumníků v psychometrice a matematické psychologii. Letošní ročník byl věnován zejména robustním statistickým a psychometrickým metodám pro kategorické a ordinální data. Mezi příspěvky se objevily témata jako bayesiánské síťové modely, různé aplikace a estimátory pro IRT modely, na programu byla i “vášnivá” přednáška o robustní korespondenční analýze. Samozřejmě nechyběly prezentace nových balíčků pro statistický software R, a to např. pro detekci „nepozorného“ odpovídání carelessonset , robustní estimaci mediačních modelů robmed nebo již zmíněné bayesiánské sítě easybgm. A s čím na konferenci přijeli členové INPSY?

Karel Rečka prezentoval svou R shiny aplikaci shinyLavaan, která umožnuje snadnou specifikaci a odhad modelů konfirmační faktorové analýzy. Publikum zaujala přidaná hodnota v podobě snadné možnosti diagnostiky modelu skrz různé interaktivní grafy. Samotný software sice zatím není veřejně dostupný, bude však brzy k dispozici pod open-source licencí (zatím zájemci mohou kontaktovat autora). Samotnou aplikaci je nicméně možné vyzkoušet zde.

David Elek prezentoval část výsledků studie zkoumající podstatu falešné multidimenzionality v psychologických dotaznících. Využití dotazníku výšky, váhy (Rečka, 2018) a věku umožnilo odhalit možnou podstatu metodových faktorů a jejich nelineární vztah s měřeným konstruktem. Samotný článek momentálně prochází recenzemi a stejně jako aplikace by měl být v dohledné době dostupný všem zájemcům.

Prezentace ke stažení
Další literatura