Institut výzkumu dětí, mládeže a rodiny

Masarykova univerzita hledá dobrovolníky pro výzkum chování hráčů online her

23. 2. 2022

Vědecké výzkumy hráčů se doposud často soustředily na negativní dopady hraní na zdraví a životy mladých lidí. Tým akademiků z Masarykovy univerzity na podzim zahajuje dlouhodobý výzkumný projekt Czech Gamers, který k této problematice zajímá jiný postoj. Zaměřuje se na to, proč lidé hrají online počítačové hry, co u hraní zažívají a co je na hraní tak lákavé. Nyní hledají dobrovolníky, kteří jsou ochotni odpovědět na tyto zásadní otázky.

Získaná data pomohou vědcům lépe popsat, jaká pozitiva a negativa hraní online počítačových her přináší. Výsledky najdou praktické využití při diagnostice a léčbě závislostí nebo v boji proti stigmatizaci hraní her.

Výzkumníci z Masarykovy univerzity se pod vedením doc. Lukase Blinky věnují výzkumu volnočasového hraní počítačových her již dlouhodobě. Nyní cílí na dospělé hráče online a multiplayerových her. V průběhu následujících tří let (období 2021-2023) budou pomocí dotazníků a hloubkových rozhovorů sbírat data. Sběr proběhne celkem třikrát, a to vždy po devíti měsících. Dobrovolníci, kteří se chtějí výzkumu účastnit, tak mohou učinit prostřednictvím webové stránky projektu:

Z předešlých výzkumů autorů vyplývá, že stejná doba strávená hraním her může v různých kontextech znamenat neškodnou vášeň i naznačovat závislost. Do hry přitom vstupuje řada faktorů, mezi jinými například míra pozornosti věnovaná ději na obrazovce nebo užívaní psychoaktivních látek. Tendence k závislosti je přitom mnohem méně častá, než by se mohlo z médií zdát.

Přesto, že v roce 2022 se v diagnostických manuálech objeví nová oficiální diagnóza herní závislosti, odborná veřejnost se pořád neshodne na tom, do jaké míry je nadměrné hraní problematické. S obavou, že by se mohli dopustit patologizace normální volnočasové aktivity, tak vědci volají po dalších informacích.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info