Praktická analýza komplexních sítí v prostredí R a Wolfram Language

19. června 2017

Vážení kolegové, studenti, statističtí nadšenci,

chtěli bychom vás pozvat na dvoudenní workshop Tomáše Madarase o analýze komplexních sítí, který pořádá katedra psychologie FSS MU ve dnech 15.–16. 5. 2017. V případě doktorských studentů lze účast v kurzu (doplněnou navíc o vypracování závěrečné práce) uznat jako výstup z kurzu PSY028 Analýza dat – kvantitativní výzkum.

Analýza komplexních sítí je v současné době prudce se rozvíjející výzkumné paradigma. Donedávna převažovaly jeho hlavní výzkumné aplikace v oblasti výzkumu sociálních sítí, v dnešní době se nicméně používá i tzv. dynamic network model jako možná psychometrická parametrizace pro analýzu položek a testů. Samotný workshop (abstrakt níže) se nicméně zaměří pouze na základy těchto analýz.

Kurz se bude konat na FSS MU v PC26, a to v následujících blocích:

15. 5.   13:30-18:30
16. 5.   11:30-18:30

Chcete-li se zúčastnit, registrujte se prosím!

Aktuální informace budou průběžně zveřejňovány na stránce události na Facebooku.

Abstrakt:

Kurz je zameraný na zvládnutie základných techník analýzy sociálnych a komplexných sietí. Pozornosť bude venovaná tak vysvetleniu teoretických základov problematiky (úvod do teórie grafov, terminológia, základné grafové invarianty, charakteristiky súvisiace s analýzou sietí), ako aj osvojeniu si praktických zručností potrebných pre analýzu (príprava a import dát, vizualizácia sietí, miery centrality aktérov, komunitná štruktúra v sieťach). Počítačová podpora analýzy bude demonštrovaná v prostrediach R a Wolfram Language (realizovaného pomocou voľne dostupného projektu Wolfram Programming Lab). Kurz nevyžaduje, okrem všeobecnej znalosti algoritmizácie, špecifické vedomosti o práci v spomínaných prostrediach resp. o diskrétnej matematike (ktoré sú však vítané pre dosiahnutie pokročilejšej úrovne absolventa).

Sdílení článku

Přehled všech článků